czwartek, 7 czerwca 2018

złożenie sprawozdania finansowego za rok 2017 i lata następne

Jeszcze niewielu przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z tego, jak ogromną rewolucję przeprowadził ustawodawca wprowadzając zmiany w zasadach składania sprawozdań finansowych do KRS.

Od dnia 15 marca 2018 nie ma już możliwości złożenia papierowego wniosku o przyjęcie sprawozdania finansowego. Wszystkie dokumenty finansowe bowiem mogą być składane wyłącznie do tzw. Repozytorium Dokumentów Finansowych. 


Złożenie następuje drogą elektroniczną, przy użyciu kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego ePUAP. Takie złożenie dokumentów jest bezpłatne. 
Do 30 września dopuszczalna jest jeszcze możliwość złożenia sprawozdania finansowego przez system S24 (wniosek płatny), ale do tego również wymagany jest kwalifikowany podpis elektroniczny.

Poniżej przedstawiam zatem zbiorczo podstawowe zasady związane ze składaniem sprawozdań do KRS:

1. sprawozdanie za rok 2017 i poprzednie - składane do dnia 30.09.2018 r.
  • może być złożone przez konto w systemie S24;
  • dokumenty finansowe mogą być złożone w formie kopii podpisanych kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym ePUAP przez co najmniej jedną osobę upoważnioną do reprezentacji spółki, której PESEL wpisany jest do KRS;
  • teoretycznie może zostać złożone również przez pełnomocnika procesowego po spełnieniu kilku warunków;
  • może też być złożone przez konto w Repozytorium Dokumentów Finansowych, ale musi zostać podpisane przez co najmniej jedną osobę upoważnioną do reprezentacji spółki, której PESEL wpisany jest do KRS


2. sprawozdanie składane po dniu  30.09.2018 r.
  • musi zostać złożone przez konto w Repozytorium Dokumentów Finansowych;
  • musi zostać podpisane kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym ePUAP przez co najmniej jedną osobę upoważnioną do reprezentacji spółki, której PESEL wpisany jest do KRS;
  • nie może być zgłoszone przez pełnomocnika procesowego


Pojawiają się zatem następujące problemy:
  • Członkowie zarządu spółki muszą posiadać kwalifikowany podpis elektroniczny lub profil zaufany ePUAP;
  • co do zasady nie można zlecić reprezentacji w takiej sprawie adwokatowi;
  • w przypadku nieposiadania numeru PESEL przez żadną osobę wpisaną do KRS, przed złożeniem sprawozdania koniecznym jest: 
  1. wystąpienie przez nią o nadanie tego numeru, 
  2. wpisanie zmiany danych takiej osoby do KRS, 
  3. uzyskanie przez tę osobę profilu zaufanego ePUAP lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego
  • w przypadku zmian w zarządzie przed złożeniem sprawozdania konieczne jest wpisanie tych zmian przez sąd

Wobec tego, każdy cudzoziemiec zasiadający w zarządzie polskiej spółki powinien wystąpić o nadanie numeru PESEL. Jest to zapewne celowe działanie ustawodawcy, zmierzające do zwiększenia możliwości uchwycenia osób zarządzających spółkami, nie mniej wydaje się, iż przydałaby się jakaś akcja informacyjna w tym zakresie. 

Oczywistym jest, że większość przedsiębiorców o zmianie dowie się niestety dopiero otrzymując zwroty wniosków z sądu. Będzie już rzecz jasna już po terminie składania sprawozdań i dopiero wówczas rozpocznie się dramatyczny wyścig z czasem. 

Pamiętajmy, że w trakcie miesięcy wakacyjnych sądy rejestrowe i tak mają podwójną pracę i połowiczną obsadę, więc można sobie tylko wyobrazić jakie będą tego konsekwencje.

Ciekawe też, w jakim czasie będą nadawane numery PESEL cudzoziemcom, albowiem skala problemu jest ogromna.

Czas pokaże jak cały system będzie działać, ale jak na razie po ponad miesiącu funkcjonowania Repozytorium opinie są 



2 komentarze:

  1. Mam pytanie - czy są jakieś minusy wykupienia gotowej spółki zoo celem rozpoczęcia działalności? Na przykład coś tego typu - więcej. Czy faktycznie jest tak, że nie płaci się ZUSu czy trzeba spełnić jakieś wymogi dodatkowe?

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzień dobry

    Zakup gotowej spółki jest niejednokrotnie bardzo dobrym rozwiązaniem, gdyż pozwala oszczędzić czas. Minusem takiego rozwiązania może być w zasadzie głównie nieuczciwość sprzedającego.

    Ja moim Klientom dla bezpieczeństwa doradzam dobór sprawdzonej firmy oferującej spółki(np. www.mctgroup.eu ). Firmy wskazanej w komentarzu nie znam, więc nie mogę się na jej temat wypowiedzieć.

    Jeśli chodzi o płatność ZUS, to nie zależy ona od tego czy spółkę wspólnicy nabyli czy utworzyli, a np. od struktury w zakresie podziału udziałów, czy też form zatrudnienia wspólników. Zachęcam do skorzystania z porady prawnej. Wówczas będę mogła wyjaśnić Pani/ Panu wszelkie wątpliwości.

    pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń