piątek, 21 listopada 2014

nieaktualny adres spółki w KRS

Jak już wielokrotnie pisałam, każda spółka wpisana do KRS ma obowiązek aktualizowania wszystkich danych zawartych w tym rejestrze.

W tym zakresie jest jedno zagadnienie szczególnie istotne, mogące spowodować szereg negatywnych konsekwencji dla spółki. Jest to mianowicie aktualizowanie adresu spółki.

W myśl art. 133 § 2a Kodeksu postępowania cywilnego, adres spółki handlowej wynikający z właściwego rejestru jest adresem wiążącym dla doręczeń.

Oznacza to tyle, że zaniedbanie obowiązku zgłoszenia zmiany adresu do KRS może skutkować doręczaniem pism (w tym pism sądowych) na nieaktualny adres, a w konsekwencji nawet uprawomocnieniem się wyroku wydanego w takim postępowaniu i prowadzenie na jego podstawie egzekucji komorniczej. Pisma takie w myśl art. 139 § 3 k.p.c. zostaną fizycznie w aktach sprawy przy jednoczesnym uznaniu ich za doręczone prawidłowo, a zatem możliwe będzie procedowanie w takiej sprawie bez faktycznego udziału spółki.

Trzeba mieć na względzie fakt, że wszelkie późniejsze zarzuty spółki dotyczące braku możliwości działania w procesie nie będą zasadniczo brane pod uwagę przez sąd, albowiem powyższe przepisy jasno wskazuje procesowe konsekwencje niewykonania przez spółkę obowiązku aktualizacji danych.

Należy zatem uważnie dbać zarówno o możliwość i terminowość odbierania poczty w miejscu wskazanym, jako adres siedziby spółki, a w przypadku jego zmiany o jak najszybsze ujawnienie tej zmiany w rejestrze.

6 komentarzy:

 1. Pani mecenas kasuje merytoryczne komentarze innych osób uważając, że jej posty wyczerpują złożoność problematyki prawa spółek, a nikt inny poza nią nie ma prawa do dzielenia się wiedzą. Bardzo interesujący przykład postępowania. Brawo!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szanowny Panie, do dzielenia się wiedzą na moim blogu zachęcam i namawiam.

   Jednakże wklejanie linków do innych artykułów prawniczych luźno powiązanych z tematyką postu, bez jakiegokolwiek nawiązania, skomentowania czy przedstawienia swojej opinii traktuję wyłącznie jako sposób promocji swojej działalności albo spam.

   A tak na marginesie, Pana uwaga, wbrew literalnej jej treści, dotyczy komentarzy wyłącznie jednej osoby (dwa linki Pańskiego autorstwa) - generalizowanie zatem jest nieuprawnione w tym przypadku. Poza tym szkoda, że w przeciwieństwie do poprzednich komentarzy tej krytyki nie postanowił Pan wyrazić działając pod własnym nazwiskiem.

   Pozdrawiam serdecznie.

   Usuń
 2. Witam Pani Mecenas,

  a co w przypadku gdy Sp. z o.o. wpisana jest do KRS i nie posiada adresu siedziby? Co mogę zrobić jako wierzyciel tej spółki?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień dobry

   W takiej sytuacji wiążący jest ostatni ujawniony adres spółki.
   Jeśli zaś chodzi o konkretne możliwości działania wierzyciela, to konieczna byłaby analiza prawna, która wykracza poza ramy bloga.

   pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 3. jestem właścicielem domu, w którym miała/ma siedzibę spółka. dowiedziałem się od tym od komornika, który udał się pod adres wskazany w KRS. poprzedni właściciel nie zmienił do teraz tego adresu (dom mam już pół roku). czy mogę jakoś wyegzekwować od spółki zmianę adresu? gdzieś można to zgłosić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzień dobry

   Ma Pan na pewno możliwość pisemnego powiadomienia sądu rejestrowego (KRS) o tym fakcie i wnioskowanie o wykreślenie nieaktualnego adresu z urzędu.
   Poza tym ma Pan możliwość podjęcia kroków prawnych w stosunku do tej spółki, ale tutaj potrzebna byłaby indywidualna konsultacja z adwokatem, albowiem scenariusz zależy od okoliczności sprawy.

   pozdrawiam serdecznie

   Usuń